Historia firmy

90 lat doświadczeń – historia firmy Prestone

Pierwsze samochody produkowane na początku ubiegłego stulecia nie posiadały ogrzewania i bocznych szyb przez co jazda zimą była mało komfortowa. Również samo uruchomienie samochodu podczas mrozu sprawiało kierowcom ogromne trudności.

Kiedy wprowadzono ogrzewanie samochodowe i boczne szyby oraz udoskonalono oleje silnikowe, kierowcy coraz częściej wyjeżdżali na drogi w mroźne dni. W efekcie pojawiło się zapotrzebowanie na płyn do układu chłodzenia, który jednocześnie chłodziłby silnik i nie zamarzał w niskich temperaturach.

Początkowo do chłodnic nalewano mieszanki wody z miodem, cukrem, melasą lub alkoholem metylowym. Najpopularniejsze w tym okresie były produkty oparte na alkoholu metylowym, ponieważ zapewniały wystarczająco dobrą zdolność chłodzenia, jednak miały kilka poważnych wad: szybko wyparowywały, miały nieprzyjemny zapach i były łatwopalne. Nie gwarantowały również pełnej ochrony przed zamarzaniem.

1927 r. – pierwszy płyn do chłodnic oparty na glikolu etylenowym

eveready-prestone-1927

Przełomowe dla rozwoju motoryzacji okazało się wprowadzenie w 1927 r. przez amerykańską firmę National Carbon Company pierwszego na świecie płynu do chłodnic na bazie glikolu etylenowego pod marką Prestone. Płyn sprzedawany był jako koncentrat w metalowych puszkach z opublikowanymi wykresami pokazującymi poziomy ochrony jakie zapewniał w zależności od stopnia rozcieńczenia z wodą. Glikol etylenowy po dziś dzień jest najczęściej stosowaną bazą w produkcji płynów do chłodnic.


1930 r. – pierwsze inhibitory korozji

reklama-prestone-1930

W 1930 r. do składu płynu Prestone dodano pierwsze inhibitory korozji zabezpieczające przed rdzą, dzięki czemu zaledwie trzy lata po wprowadzeniu produktu na rynek, Prestone gwarantował skuteczności działania.


Lata 40. XX wieku – rozwój sieci sprzedaży

Przez kolejne lata rozwijano sieć sprzedaży płynu Prestone bazując przede wszystkim na salonach sprzedaży samochodów. Wysoki poziom sprzedaży i usprawnienie procesów produkcji pozwoliły na prawie dwukrotne obniżenie ceny dzięki czemu płyn Prestone na początku lat 40. całkowicie zdominował amerykański rynek płynów do chłodnic.

Firma od samego początku angażowała się również w usprawnianie układów chłodzenia w samochodach. W tym okresie jedyne materiały dotyczące obsługi układów chłodzenia pochodziły od zespołu inżynierów firmy Prestone.


Okres II Wojny Światowej

reklama-prestone-1944

Podczas II Wojny Światowej Prestone zapewniał serwis i techniczne wsparcie dla Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Pracownicy doradzali w zakresie wyboru odpowiednich płynów chłodniczych, przygotowywali instrukcje obsługi układów chłodzenia i świadczyli usługi serwisowe. Swoją wiedzą dzielili się podczas zajęć prowadzonych w szkołach Amerykańskich Sił Zbrojnych dla mechaników samochodowych.


Lata 60. XX wieku – ścisła współpraca z producentami samochodów

Na początku lat 60. producenci samochodów w Stanach Zjednoczonych (Ford Motor Company, General Motors i Chrysler) zaczęli stosować w układach chłodzenia płyn do chłodnic Prestone będący mieszaniną koncentratu i wody (w stosunku 1:1).


1965 r. – wsparcie dla serwisów

W 1965 r. firma Prestone wprowadziła specjalny osprzęt do płukania i napełniania płynem układów chłodzenia (Prestone Cooling System Flusher and Antifreeze Instaler nazwany później Prestone Flush&Fill). Maszyna zrewolucjonizowała serwis układów chłodzenia dostarczając warsztatom narzędzie do szybkiej wymiany płynu chłodniczego. W 1970 r. urządzenie zostało wzbogacone o hydrauliczny tester ciśnienia. Jednocześnie wprowadzono specjalną wersję urządzenia pozwalającą na przeprowadzenie wymiany we własnym zakresie przez każdego kierowcę.


1972 r. – wsparcie dla nowoczesnych układów chłodzenia wykorzystujących aluminium

prestone-antifreeze-coolant-1972

Rok 1972 okazał się przełomowy w całej historii firmy. Formuła płynu została w znacznym stopniu zmieniona. Od tej pory płyn do chłodnic Prestone bazował na unikalnym i opatentowanym silikonowo-krzemianowym kopolimerze, który ogromnie poprawił efektywność inhibitorów, zwłaszcza w układach zbudowanych z aluminiowych komponentów. Zmieniona formuła była również idealnie dostosowana do ochrony nowych jednostek napędowych, które musiały wytrzymywać znacznie wyższe temperatury pracy.


1977 r. – nowe produkty do ochrony układu chłodzenia

W 1977 r. Prestone wprowadził preparat do płukania chłodnic Prestone Super Flush, który oczyszczał układ z osadów rdzy i kamienia. Wkrótce po tym jak Prestone Super Flush został liderem na rynku preparatów do płukania chłodnic firma wprowadza kolejne produkty do ochrony układu chłodzenia Prestone Super Radiator Sealer, Super Radiator Cleaner i Super Radiator Anti-Rust.


1981 r. – pełna ochrona dla chłodnic aluminiowych

prestone-antifreeze-coolant-1981

W 1981 r. formuła płynu Prestone została po raz kolejny zmieniona, aby zapewnić jeszcze lepszą ochronę przed korozją dla aluminiowych elementów stosowanych na coraz większą skalę w układach chłodzenia.


Lata 90. XX wieku – rozszerzenie oferty płynów chłodniczych

prestone-lowtox-1994

Lata 90. to okres poszerzania oferty firmy Prestone o kolejne produkty do ochrony układu chłodzenia m.in. oparty na glikolu propylenowym płyn Prestone LowTox™, płyn o wydłużonej trwałości Prestone Extended Life 5/150 i płyn RV przeznaczony do ochrony zbiorników wody pitnejj stosowanych np. na łodziach, przyczepach kempingowych. W ofercie pojawiają się również płyny do spryskiwaczy, kosmetyki samochodowe oraz dodatki paliwowe.


2001 r. – nowe opakowanie z systemem No Glug Jug

prestone-antifreeze-coolant-2001

W 2001 r. firma zmieniła opakowanie płynów do chłodnic na butelkę wykorzystującą opatentowaną technologię “No Glug Jug”, zapewniającą nalewanie płynu do układu nieprzerwanym strumieniem.


2004 r. – uniwersalny płyn do chłodnic

prestone-antifreeze-coolant-2004

W 2004 r. Prestone po raz kolejny potwierdził swoją pozycję lidera i innowatora wśród producentów płynów do chłodnic wprowadzając pierwszy na świecie uniwersalny płyn do chłodnic w oparciu o formułę „All makes, all models”, kompatybilny z innymi płynami chłodniczymi oraz przeznaczony do wszystkich marek i modeli samochodów.

Obecnie fima Prestone jest częścią międzynarodowego koncernu Honeywell International, Inc. notowanego na nowojorskiej giełdzie. Dzięki wsparciu naukowemu i technologicznemu koncernu Honeywell® dziś Prestone plasuje się na liście największych marek motoryzacyjnych na świecie.

Od roku 2005 produkty Prestone znalazły się w ofercie firmy PPH Parys Sp. z. o.o. uzupełniając w ten sposób ofertę chemii motoryzacyjnej oraz kosmetyków samochodowych.